logo D360

Zacznij

Od razu. Bez kosztów. Z pełną funkcjonalnością.
Z kontem na którym będziesz mógł kontynuować pracę.

Podaj adres e-mail:

Przejdź do ekranu logowania

Podaj nazwę firmy która została podana przy rejestracji

Rynek mieszkaniowy w 2023 roku: Tendencje i prognozy


2023-08-18

Rynek mieszkaniowy w Polsce od lat jest przedmiotem zainteresowania ekonomistów, inwestorów oraz przyszłych nabywców. W roku 2023, sytuacja na tym rynku prezentuje się ciekawie i skomplikowanie jednocześnie, uwzględniając dynamiczną inflację, tempa wzrostu wynagrodzeń oraz zmienne stopy procentowe. Przyszły rok wiąże się z pewnymi oczekiwanymi zmianami, które wpłyną na rynek nieruchomości mieszkalnych. Specjalnie dla Was przytaczamy najważniejsze wnioski z dostępnych raportów.

Inflacja i wzrost wysokości wynagrodzeń

Zgodnie z projekcjami Narodowego Banku Polskiego oraz prognozami makroekonomicznymi banków, dynamika inflacyjna w 2023 roku będzie ulegać wyhamowaniu. To oznacza, że tempo wzrostu cen dóbr i usług powinno zmniejszyć się w porównaniu z wcześniejszymi okresami. Jednocześnie, przewidywane jest utrzymanie średnich wynagrodzeń w gospodarce na dotychczasowym poziomie, co może pozytywnie wpłynąć na siłę nabywczą potencjalnych nabywców mieszkań.

Bufor stopy procentowej

Nowelizacja Rekomendacji S z kwietnia 2022 roku wprowadziła zwiększenie dotychczasowego bufora stopy procentowej z 2,5 punktu procentowego do poziomu 5 punktów procentowych. To z kolei wpłynęło na ocenę zdolności kredytowej, utrudniając dostęp do kredytów hipotecznych. Jednak w lutym 2023 roku KNF złagodziła warunki oceny zdolności kredytowej poprzez zmniejszenie wymaganego bufora do poziomu 2,5 punktu procentowego dla kredytów o okresie stałej stopy.

Wzrost stóp procentowych

Po dynamicznym wzroście stóp procentowych NBP obserwowanym w 2022 roku, w 2023 roku można spodziewać się spowolnienia tego trendu. Według konsensusu rynkowego i prognoz inflacyjnych, w drugiej połowie 2023 roku istnieć powinna przestrzeń do obniżenia stóp procentowych NBP. To może znacząco wpłynąć na zdolność kredytową potencjalnych nabywców, tworząc korzystniejszy klimat dla zaciągania kredytów hipotecznych.

Zwiększony popyt na wynajem

Ograniczenia związane z dostępem do finansowania oraz napływ uchodźców z Ukrainy przyczyniły się do wzrostu popytu na wynajem mieszkań w 2022 roku, osiągając rekordowy poziom. Rosnące stawki czynszów są efektem niedoboru powierzchni mieszkań, co prowadzi do utrzymania wysokiej rentowności wynajmu. To z kolei stymuluje popyt inwestycyjny na rynku nieruchomości mieszkalnych.

Rynek mieszkań pod wynajem 

W 2022 roku rynek mieszkań pod wynajem (PRS) w Polsce przeżywał intensywny rozwój. Obecnie dostępnych jest około 10 300 lokali, z czego 40% powstało w 2022 roku. Planowana jest budowa kolejnych 20 000 mieszkań w najbliższych latach. Pustostan w tym segmencie na koniec IV kwartału 2022 roku wyniósł zaledwie 3%. Wzrost czynszów w obiektach PRS w 2022 roku wyniósł od 30-40% w Warszawie do 10-30% w miastach regionalnych. W porównaniu z rynkiem europejskim, sektor PRS w Polsce charakteryzuje się niskim nasyceniem, co daje przestrzeń dla kolejnych inwestycji. W 2023 roku można się spodziewać kontynuacji wzrostu tego segmentu.

Podsumowując, rynek mieszkaniowy w 2023 roku w Polsce ma przed sobą wiele wyzwań i możliwości. Dynamika inflacyjna, tempo wzrostu wynagrodzeń oraz stopy procentowe będą kluczowymi czynnikami kształtującymi rynek nieruchomości mieszkalnych. Wzrost popytu na wynajem oraz rozwój rynku mieszkań pod wynajem dodatkowo wpłyną na kształtowanie się tego sektora w najbliższych latach. Inwestorzy, nabywcy i eksperci z niecierpliwością śledzą te zmiany, przygotowując się do dostosowania się do nowej rzeczywistości na rynku nieruchomości. Również my jako zespół D360 mamy na uwadze te zmiany, dlatego w opracowaniu znajduje się właśnie moduł do zarządzania najmem.


Wróć